PRIP'16

XIII International Conference

Invited Speakers

·         Ingela Nystrom (Sweden) BoneSplit - A 3D painting tool for interactive bone segmentation in CT images

·         Vincenzo Piuri (Italy) Emerging biometric technologies for automated border control gates

·         Luigi Gallo and Maria Frucci (Italy) Vision-based human-computer interaction in the operating theatre

·         Vladimir Ryazanov (Russia) Search, processing and application of logical regularities of classes

·         Vladimir Golovko (Belarus) Deep Neural Networks: A theory, application and new trends

·         A.M. Andrianov and A.V. Tuzikov (Belarus) Computer-based technologies for virtual screening and analysis of chemical compounds promising for anti-HIV-1 drug design

Conference Program

TIME SCHEDULE PRIP’2016

Monday, October 3, 2016

9:30-13:00

Registration (room 302 FAM*, address see page 15)

13:00-14:00

Lunch

14:00-14:20

Opening of the conference (Conference Hall, Rectorat Building**)

14:30-16:15

Plenary session P1 (Conference Hall, Rectorat Building**)

16:15-16:30

Break

16:30-18:00

Plenary session P2 (Conference Hall, Rectorat Building)

19:00

Conference banquet (Rectorat Building**)

Tuesday, October 4, 2016

10:00-13:00

A1 (room 319***, FPh)

B1 (room 321***, FPh)

13:00-15:00

Lunch

15:00-18:00

A2 (room 319***, FPh)

B2 (room 321***, FPh)

 

Cultural program

Wednesday, October 5, 2016

12:00-12:30

Closing ceremony (room 321***, FPh)

15:00-17:00

Visits in Laboratories of BSU, BSEU, UIIP NASB

*) FAM – The Faculty of Applied Mathematics and Computer Science (University campus)

**) Rectorat Building (University campus)

***) FPh – The Faculty of Physics (University campus)

 

 

Scientific program

 

Opening of the conference

1.   Welcome words of the conference chairman Krasnoproshin V.

2.   Welcome words of the chairman&rector of Belarusian State University Ablameyko S.

Monday, October3

 

 

Session P1: KEYNOTE LECTIONS (Assembly Hall, Rectorat)

 

 

Chairman: Prof. Ablameyko S.

14:30-15:05

P1.1

Ingela Nystrom (Sweden) BoneSplit - A 3D painting tool for interactive bone segmentation in CT images

15:05-15:40

P1.2

Vincenzo Piuri (Italy) Emerging biometric technologies for automated border control gates

15:40-16:15

P1.3

Vladimir Ryazanov (Russia) Search, processing and application of logical regularities of classes

 

 

 

Monday, October3

 

 

Session P2: KEYNOTE LECTIONS (Conference Hall, Rectorat Building)

 

 

Chairman: Prof. Krasnoproshin V.

16:30-17:00

P2.1

Luigi Gallo (Italy) Vision-based human-computer interaction in the operating theatre

17:00-17:30

P2.2

Vladimir Golovko (Belarus) Deep Neural Networks: A theory, application and new trends

17:30-18:00

P2.3

A.M. Andrianov (Belarus), A.V. Tuzikov (Belarus) Computer-based technologies for virtual screening and analysis of chemical compounds promising for anti-HIV-1 drug design

 

 

 

Tuesday, October 4

 

 

Session A1: PATTERN RECOGNITION AND CLASSIFICATION&KNOWLEDGE - BASED EXPERT AND DECISION SUPPORT SYSTEM&APPLICATION OF PATTERN RECOGNITION (room 319, FPh)

 

 

Chairman: Prof. Starovoitov V.

10:00-10:15

A1.1

Dao Van Tuyet (Vietnam), Ablameyko S. (Belarus) A model for medical diagnostic laboratory traditional and multimedia medical database approach

10:15-10:30

A1.2

Dokukin A. (Russia) Classless logical regularities and outliers detection

10:30-10:45

A1.3

Doudkin A. (Belarus), Marushko Y. (Belarus) Ensembles of neural network for telemetry multivariate time series forecasting

10:45-11:00

A1.4

Kvet M. (Slovakia), Matiaško K. (Slovakia) Sensorical aspect of the temporal data architecture –pointer layer

11:00-11:15

A1.5

Novoselova N. (Belarus), Tom I. (Belarus) Semi-supervised clustering with active constraint selection

11:15-11:39

A1.6

Pobegailo A. (Belarus) Interpolating rational Bézier spline surfaces with local shape control

11:30-11:45

A1.7

Krasnoproshin V. (Belarus), Obraztsov V. (Belarus), Shut O. (Belarus) Novel approach to medical diagnostic: models, technology and systems

11:45-12:00

A1.8

Kondratenko G. (Ukraine), Kondratenko N. (Ukraine), Kondratenko Yu. (Ukraine) Fuzzy knowledge based system for planning and optimization of tanker-refueler routes

12:00-12:15

A1.9

Caballero A. (Spain), Gil-Lafuente J.  (Spain), Solé Moro M. (Spain) Product Stock Management: “Calculating stock provision with Triangular Fuzzy Numbers”

12:15-12:30

A1.10

Zaitseva E. (Slovakia), Levashenko V. (Slovakia) Application of fuzzy decision trees in constriction of mathematical model for reliability analysis based on uncertain data

12:30-12:45

A1.11

Valvachev A. (Belarus), Krasnoproshin V. (Belarus), Mikhalchenko A. (Belarus) Decision support systems and plant phenomics

12:45-13:00

A1.12

Dziomin U. (Belarus), Golovko V. (Belarus), Stetter R. (Germany) Multi-agent control framework for multi-wheeled mobile platforms

 

 

 

 

Tuesday, October 4

 

 

Session A2: PATTERN RECOGNITION AND CLASSIFICATION&KNOWLEDGE - BASED EXPERT AND DECISION SUPPORT SYSTEM&APPLICATION OF PATTERN RECOGNITION (room 319, FPh)

 

 

Chairman: Prof. Tuzikov A.

15:00-15:15

A2.1

Golovko V. (Belarus), Artsiomenka S. (Belarus), Kistsen V. (Belarus), Evstigneev V. (Belarus) Neural networks and largest Lyapunov exponent for automatic epileptic seizure detection in EEGs

15:15-15:30

A2.2

Galibus T. (Belarus), Julio C.S. dos Anjos J. (Brazil), Edison Pignaton de Freitas (Brazil), Cláudio F. Resin Geyer (Brazil), Gilles Fedak (Brazil), Rafael Tim ́Oteo de Sousa Jr. (Brazil), João Paulo C. L. Costa (Brazil), Rubem Pereira (Brazil), Fergus P. (The Netherland), Zaleski A. (Belarus), Vissia H. (The Netherland), Markl V. (The Netherland) Security Framework for Distributed Data Processing

15:30-15:45

A2.3

Liauchuk V. (Belarus), Kovalev V. (Belarus) Superpixel co-occurrence for quantitative description of biomedical images

15:45-16:00

A2.4

Manilo L. (Russia), Nemirko A. (Russia) Reduction of the spectral feature space dimension in the multiclass problem of ECG-signals recognition

16:00-16:15

A2.5

Nemirko A. (Russia) Reduction of feature space dimension based on separability criterion

16:15-16:30

A2.6

Malugin V. (Belarus), Babakhin Y. (Belarus) Classification and prediction of the gaming activity states in online-games based on the regime switching models

16:30-16:45

A2.7

Voloshko V. (Belarus), Medved E. (Belarus), Kharin Yu. (Belarus) Multiresolution statistical analysis of DNA

16:45-17:00

A2.8

Podenok L. (Belarus), Pertsev D. (Belarus) Hyperspectral data compression framework for earth remote sensing objectives

17:00-17:15

A2.9

Golovko V. (Belarus), Mikhno E. (Belarus), Brich A. (Belarus) A simple shallow convolutional neural network for accurate handwritten digit classification

17:15-17:30

A2.10

Krasnoproshin V. (Belarus), Rodchenko V. (Belarus) Recognition algorithms based on the cluster structures

17:30-17:45

A2.11

Bobkov A. (Belarus), Gafurov S. (Belarus), Krasnoproshin V. (Belarus), Vissia H. (The Netherland) Semantic-based approach to web information processing

17:45-18:00

A2.12

Karkanitsa A. (Belarus) Decision support system development based on high level architeture

Tuesday, October 4

 

 

Session B1: IMAGE ANALYSIS&SIGNAL AND INFORMATION PROCESSING&3D IMAGE PROCESSING AND MODELING&APPLICATION OF IMAGE ANALYSIS (room 321, FPh)

 

 

Chairman: Prof. Doudkin A.

10:00-10:15

B1.1

Kalinovsky A. (Belarus), Kovalev V. (Belarus) Lung image segmentation using deep learning methods and convolutional neural networks

10:15-10:30

B1.2

Brancati N. (Italy), De Pietro G. (Italy), Frucci M. (Italy), Gallo L. (Italy) Dynamic clustering for skin detection in YCbCr colour space

10:30-10:45

B1.3

Kovalev V. (Belarus), Kalinovsky A. (Belarus), Kovalev S. (Belarus) Deep learning with theano, torch, caffe, tensorflow, and deeplearning4j: which one is the best in speed and accuracy?

10:45-11:00

B1.4

Frolov I. (Belarus), Samal D. (Belarus) Algorithm of preparation oftrainingsampleusing3d-modelingof faces

11:00-11:15

B1.5

Nikalaenka K. (Belarus), Hetsevich Y. (Belarus) Training algorithm for speaker-independent voice recognition systems using HTK

11:15-11:39

B1.6

Nedzvedz О. (Belarus), Ablameyko S. (Belarus), Belotserkovsky A. (Belarus) The algorithm for monitoring of evolution of stem cells

11:30-11:45

B1.7

Hancharou D. (Belarus), Nedzved A. (Belarus), Ablameyko S. (Belarus) Vascular structures extraction by background normalization

11:45-12:00

B1.8

Blazhko V. (Belarus), Kalinovsky A. (Belarus), Kovalev V. (Belarus) Unmanned Aerial Vehicle (UAV): back to base without satellite navigation

12:00-12:15

B1.9

Kovalev V. (Belarus), Snezhko E. (Belarus), Kharuzhyk S. (Belarus), Liauchuk V. (Belarus) Generalized gradient: basic principles and example application

12:15-12:30

B1.10

Ivanov A. (Russia), Assanovich B. (Belarus), Alexyuk D. (Belarus) Methods to reduce network load when transmitting computer images in real time

12:30-12:45

B1.11

Avakaw S. (Belarus), Doudkin A. (Belarus), Marushko Ya. (Belarus), Voronov A. (Belarus) Image stitching algorithm for description of integrated circuit layouts

12:45-13:00

B1.12

Starovoitov V. (Belarus) High dynamic range SAR image compression for visualization

 

 

 

 

Tuesday, October 4

 

 

Session B2: IMAGE ANALYSIS&SIGNAL AND INFORMATION PROCESSING&3D IMAGE PROCESSING AND MODELING&APPLICATION OF IMAGE ANALYSIS (room 321, FPh)

 

 

Chairman: Prof. Golovko V.

15:00-15:15

B2.1

Assanovich B. (Belarus), Terre V. (Spain), Penaranda-Foix F. (Spain) Watermarking pattern recognition in channels with substitution and bursty insertion and deletion errors

15:15-15:30

B2.2

Sadykov S. (Russia), Kulkov Y. (Russia) Research of recognition of the imposed flat objects on dimensionless marks of their contours

15:30-15:45

B2.3

Kharinov M. (Russia) Reversible image merging for low-level machine vision

15:45-16:00

B2.4

Ashok Kumar Patel (India), Amit Kumar Gorai (India), Snehamoy Chatterjee (USA) Development of machine vision-based system for iron ore grade prediction using gaussian process regression (GPR)

16:00-16:15

B2.5

Holly Vo (USA), Abhishek Verma (USA) Identify Diabetic Retinopathy by Color Textures

16:15-16:30

B2.6

Thanh N.H. Dang (Vietnam), Dvoenko S. (Russia) A noise removal in color images

16:30-16:45

B2.7

Zakharoff A. (Russia) Artifacts: false contours detection and smoothing

16:45-17:00

B2.8

Krasnoproshin V. (Belarus), Mazouka D. (Belarus) Efficient organization of rendering process on graphics pipeline

17:00-17:15

B2.9

Dorogov A. (Russia) The method of allotment of competence areas for private classifiers

17:15-17:30

B2.10

Opanasenko V. (Ukraine), Kryvyi S. (Ukraine) Algorithms synthesis of the adaptive logical network on basis of universal logical elements

17:30-17:45

B2.11

Varlamov O. (Russia), Danilkin I. (Russia), Shoshev I. (Russia) Mivar technologies in knowledge representation and reasoning

17:45-18:00

B2.12

Donskoy V. (Russia) On the smart trees and competence areas based decision forest

 

 

 

Session and presentation codes

Session and presentation codes consist of three digits and identify all sessions uniquely: Td.n

T - stands for the conference section:

P - Keynote Lections

A - Pattern Recognition and Classification&Knowledge - Based Expert and Decision Support System&Application of Pattern Recognition

B - Image Analysis&Signal and Information Processing&3D Image Processing and Modeling&Application of Image Analysis

d - is the part of section: 1, 2 and so on.

n - indicates the numeric order of a presentation within a session.

Instruction to authors for oral presentation

Speakers are requested to meet their session chairman 10 minutes before the session starts. The session rooms will be indicated in the booklet, which is included in your conference documents. Oral presentations are limited to 15 minutes for regular papers and include a few minutes for discussion. Speakers are urged to adhere to this limit and follow instructions from their session chairmen.

The lecturing halls will be equipped by a computer with projector.

Also, participants are invited to briefly present recent results not appearing in the official program.

 

 

List of authors

 

 

Abhishek Verma

B2.5

Ablameyko S.

A1.1, B1.6, B1.7

Alexyuk D.

B1.10

Amit Kumar Gorai

B2.4

Andrianov A.

P2.3

Artsiomenka S.

A2.1

Ashok Kumar Patel

B2.4

Assanovich B.

B1.10, B2.1

Avakaw S.

B1.11

Babakhin Y.

A2.6

Belotserkovsky A.

B1.6

Blazhko V.

B1.8

Bobkov A.

A2.11

Brancati N.

B1.2

Brich A.

A2.

Caballero A.

A1.9

Cláudio F. Resin Geyer

A2.2

Danilkin I.

B2.11

Dao Van Tuyet,

A1.1

De Pietro G.

B1.2

Dokukin A.

A1.2

Donskoy V.

B2.12

Dorogov A.

B2.9

Doudkin A.

A1.3, B1.11

Dvoenko S.

B2.6

Dziomin U.

A1.12

Edison Pignaton de Freitas

A2.2

Evstigneev V.

A2.1

Fergus P.

A2.2

Frolov I.

B1.4

Frucci M.

B1.2

Gafurov S.

A2.11

Galibus T.

A2.2

Gallo L.

P2.1, B1.2

Gil-Lafuente J.

A1.9

Gilles Fedak

A2.2

Golovko V.

P2.2, A1.12, A2.1, A2.9

Hancharou D.

B1.7

Hetsevich Y.

B1.5

Holly Vo

B2.5

Ingela Nystrom I.

P1.1

Ivanov A.

B1.10

João Paulo C. L. Costa

A2.2

Julio C.S. dos Anjos J.

A2.2

Kalinovsky A.

B1.1, B1.3, B1.8

Karkanitsa A.

A2.12

Kharin Yu.

A2.7

Kharinov M.

B2.3

Kharuzhyk S.

B1.9

Kistsen V.

A2.1

Kondratenko G.

A1.8

Kondratenko N.

A1.8

Kondratenko Yu.

A1.8

Kovalev S.

B1.3, A2.3, B1.1, B1.3, B1.8, B1.9

Krasnoproshin V.

A1.7, A1.11, A2.10, A2.11, B2.8

Kryvyi S.

B2.10

Kulkov Y.

B2.2

Kvet M.

A1.4

Levashenko V.

A1.10

Liauchuk V.

A2.3, B1.9

Malugin V.

A2.6

Manilo L.

A2.4

Markl V.

A2.2

Marushko Y.

A1.3

Marushko Ya.

B1.11

Matiaško K.

A1.4

Mazouka D.

B2.8

Medved E.

A2.7

Mikhalchenko A.

A1.11

Mikhno E.

A2.

Nedzved A.

B1.7

Nedzvedz О.

B1.6

Nemirko A.

A2.4, A2.5

Nikalaenka K.

B1.5

Novoselova N.

A1.5

Obraztsov V.

A1.7

Opanasenko V.

B2.10

Penaranda-Foix F.

B2.1

Pertsev D.

A2.8

Piuri V.

P1.2

Pobegailo A.

A1.6

Podenok L.

A2.8

Rafael Tim ́Oteo de Sousa Jr.

A2.2

Rodchenko V.

A2.10

Rubem Pereira

A2.2

Ryazanov V.

P1.3

Sadykov S.

B2.2

Samal D.

B1.4

Shoshev I.

B2.11

Shut O.

A1.7

Snehamoy Chatterjee

B2.4

Snezhko E.

B1.9

Solé Moro M.

A1.9

Starovoitov V.

B1.12

Stetter R.

A1.12

Terre V.

B2.1

Thanh N.H. Dang

B2.6

Tom I.

A1.5

Tuzikov A.

P2.3

Valvachev A.

A1.11

Varlamov O.

B2.11

Vissia H.

A2.2, A2.11

Voloshko V.

A2.7

Zaitseva E.

A1.10

Zakharoff A.

B2.7

Zaleski A.

A2.2


 

 

Accepted papers

1. Mohd Amir, Kamna Yadav, Abhishek Jindal New fast content based skew detection algorithm for document images.

2. Krasnoproshin Viktor, Obraztsov Vladimir, Shut Olga Novel approach to medical diagnostic: models, technology and systems

3. Volodymyr Opanasenko. Sergei Kryvyi Algorithms synthesis of the adaptive logical network on basis of universal logical elements5.

4. Thanh N.H. Dang, Sergey D. Dvoenko A noise removal in color images

5. Dao Van Tuyet, Ablameyko S. A model for medical diagnostic laboratory traditional and multimedia medical database approach

6. Andrey Zakharoff Artifacts: False Contours  Detection and Smoothing

7. Galyna V. Kondratenko, Nina Y. Kondratenko, Yuriy P. Kondratenko Fuzzy knowledge based system for planning and optimization of tanker-refueler routes

8. Alexander Kalinovsky, Vassili Kovalev Lung image segmentation using deep learning methods and convolutional neural networks

9. M. Kharinov Reversible image merging for low-level machine vision

10. Vassili Kovalev, Alexander Kalinovsky. Sergey Kovalev Deep learning with theano, torch, caffe, tensorflow, and deeplearning4j: which one is the best in speed and accuracy?

11. Vitali Liauchuk, Vassili Kovalev Superpixel co-occurrence for quantitative description  of biomedical images

12. Dzmitry Zheludkovich, Vladimir Lutkovski Face changes detection algorithm for stress monitoring system

13. Nedzvedz Оlga, Ablameyko Sergey, Belotserkovsky Alexei The algorithm for monitoring of evolution of stem cells

14. D. Hancharou, A. Nedzved, S. Ablameyko Vascular structures extraction by background normalization

15. L. Manilo, A. Nemirko Reduction of the spectral feature space dimension in the multiclass problem of ECG-signals recognition

16. A. Nemirko Reduction of feature space dimension based on separability criterion

17. Varlamov O.O., Danilkin I.A., Shoshev I.A. Mivar technologies in knowledge representation and reasoning

18. Sonu Lamba, Neeta Nain A literature review on crowd scene analysis and monitoring

19. Stanislav Krasulin Vision-based 3D scene reconstruction for augmented reality applications in portable devices

20. Vladislav Blazhko, Alexander Kalinovsky, Vassili Kovalev Unmanned Aerial Vehicle (UAV): back to base without satellite navigation

21. Vladimir I. Donskoy On the smart trees and competence areas based decision forest

22. Vassili Kovalev, Eduard Snezhko, Siarhei Kharuzhyk, Vitali Liauchuk Generalized gradient: basic principles and example application

23. Alexander Dokukin Classless logical regularities and outliers detection

24. Ashok Kumar Patel, Amit Kumar Gorai Snehamoy Chatterjee Development of machine vision-based system for iron ore grade prediction using gaussian process regression (GPR)

25. Alexey Ivanov, Boris Assanovich, Dmitry Alexyuk Methods to Reduce Network Load when Transmitting Computer Images in Real Time

26. Boris Assanovich, Vicenc Almenar Terre, Felipe L. Penaranda-Foix Watermarking Pattern Recognition in Channels with Substitution and Bursty Insertion and Deletion Errors

27. N. Brancati, G. De Pietro, M. Frucci, L. Gallo Dynamic clustering for skin detection in YCbCr colour space

28. A.Yu. Dorogov The method of allotment of competence areas for private classifiers

29. Holly Vo, Abhishek Verma Identify Diabetic Retinopathy by Color Textures

30. Alexander Doudkin, Yauheni Marushko Ensembles Of Neural Network For Telemetry Multivariate Time Series Forecasting

31. V. Krasnoproshin, D. Mazouka Efficient organization of rendering process on graphics pipeline

32. Michal Kvet, Karol Matiaško Sensorical aspect of the temporal data architecture –pointer layer

33. Novoselova N.A., Tom I.E. Semi-supervised clustering with active constraint selection

34. Pobegailo A. P. Interpolating rational Bézier spline surfaces with local shape control

35. Leonid Podenok. Dmitry Pertsev Hyperspectral Data Compression Framework for Earth Remote Sensing Objectives

36. V.V. Krasnoproshin, V.G. Rodchenko Recognition Algorithms Based on the Cluster Structures

37. Bobkov A., Gafurov S., Krasnoproshin V., Vissia H. Semantic-Based Approach to Web Information Processing

38. Voloshko V.A., Medved E.A., Kharin Yu.S. Multiresolution Statistical Analysis of DNA

39. Sadykov S.S., Kulkov Y.Yu. Research of recognition of the imposed flat objects on dimensionless marks of their contours

40. Avakaw S., Doudkin A., Marushko Ya., Voronov A. Image stitching algorithm for description of integrated circuit layouts

41. Vladimir Golovko, Mikhno Egor. Aliaksandr Brich A simple shallow convolutional neural network for accurate handwritten digit

42. Valery Starovoitov High Dynamic Range SAR Image Compression for Visualization

43. A. Karkanitsa Decision Support System Development Based on High Level Architecture

44. V. Malugin, Y.Babakhin Classification and Prediction of the Gaming Activity States in Online-Games Based on the Regime Switching Models

45. Tatiana Galibus, Julio C.S. dos Anjos, Edison Pignaton de Freitas, Cláudio F. Resin Geyer, Gilles Fedak, Rafael Tim ́oteo de Sousa Jr., João Paulo C. L. Costa, Rubem Pereira, Paul Fergus, Anton Zaleski, Herman Vissia, Volker Markl Security Framework for Distributed Data Processing

46. Uladzimir Dziomin, Vladimir Golovko, Ralf Stetter Multi-agent control framework for multi-wheeled mobile platforms

47. Vladimir Golovko, Svetlana Artsiomenka, Volha Kistsen, Victor Evstigneev Neural Networks and Largest Lyapunov Exponent for Automatic Epileptic Seizure Detection in EEGs

48. Elena Zaitseva, Vitaly Levashenko Application of Fuzzy Decision Trees in Constriction of Mathematical Model for Reliability Analysis based on Uncertain Data

49. Valvachev, A. N., Krasnoproshin, V. V., Mikhalchenko, A.A Decision support systems and plant phenomics

in progress ....